Grupa odniesienia

zdj. Wyd. Forgotten Books (February 8, 2018)

101 lat temu, 3 marca 1918 roku, urodził się Herbert H. Hyman (1918-1985), amerykański socjolog, profesor Columbia University, autor publikacji z dziedziny metodologii badań społecznych.

Wprowadził do  socjologii pojęcie „grupy odniesienia” („The Psychology of Status”,
wyd. 1942) na oznaczenie wspólnoty społecznej, z którą porównuje się jednostka w celu dokonania oceny swojej pozycji i statusu społecznego, wyboru wzorów zachowania, kształtowania opinii i poglądów.

Grupę odniesienia dla danej jednostki można rozpatrywać zarówno w kontekście pozytywnym jak i negatywnym. W pierwszym przypadku jest to grupa, z którą jednostka mocno się identyfikuje lub do niej aspiruje. W drugim przypadku jest to grupa, z którą jednostka woli mieć jak najmniej wspólnego i zachowywać się w „opozycji” do jej członków.

Grupami odniesienia wzbudzającymi szczególnie silne emocje są elektoraty partii politycznych. Bywają osobnicy (w Polsce stanowiący całkiem sporą rzeszę),
którzy w przypadku elektoratów partii politycznych wskazują wyłącznie na negatywne grupy odniesienia. Nie chcą mieć do czynienia ani z  żadnymi partiami, ani z ich aktywnymi zwolennikami. Dlaczego mnie to nie dziwi?