Eksperyment Ascha

Która z linii znajdujących się po prawej stronie jest tej samej długości co linia znajdująca się po lewej stronie? Odpowiedź wydaje się prosta. Linia C. Ejże, ale czy aby na pewno? Przypatrz się jeszcze raz dobrze…

14 września mija rocznica urodzin Solomona Ascha, amerykańskiego psychologa społecznego i autora słynnych eksperymentów nazwanych jego imieniem, w których udowodnił, że wszystko co oczywiste przestaje być oczywiste, jeżeli tylko większość osób tak uzna.

Czytaj więcej…

Czytaj dalej

Adorno i skala F

11 września mija rocznica urodzin Theodora W. Adorna, niemieckiego filozofa i socjologa, badacza ustrojów autorytarnych, współautora głośnej książki „The Authoritarian Personality”, współtwórcy słynnej skali F.

Skala F (nazwa od słowa „faszyzm”) miała służyć do pomiaru postaw i osobowości oraz sprawdzenia, czy mamy skłonności do poparcia rządów orientacji faszystowskiej.

Czytaj więcej…

Czytaj dalej

Arthur C. Nielsen

5 września urodził się Arthur Charles Nielsen (1897- 1980) amerykański biznesmen i analityk rynku, jedna z najważniejszych postaci w dziejach badań marketingowych. Wprowadził do świata marketingu, przemysłu, produkcji i usług kilka innowacji, których istnienie jest dzisiaj tak oczywiste, że trudno uwierzyć w to, że ktoś jednak musiał wpaść na pomysł ich zastosowania jako pierwszy.

Czytaj więcej…

Czytaj dalej

Ignacy Semmelweis – „zbawca matek”

13 sierpnia obchodziliśmy rocznicę śmierci Ignacego Filipa Semmelweisa (1818-1865) słynnego węgierskiego lekarza i położnika, pioniera antyseptyki, nazwanego przez potomnych „zbawcą matek”. Geniusza medycznego i jednocześnie jednej z najbardziej tragicznych postaci w dziejach medycyny.

Czytaj więcej…

Czytaj dalej

Eksperyment Milgrama

15 sierpnia urodził się Stanley Milgram (1933-1984) amerykański psycholog społeczny, znany z przeprowadzenia, w latach 60. ubiegłego stulecia, serii eksperymentów dotyczących posłuszeństwa wobec władzy i autorytetu. Eksperymenty te, nazwane z czasem eksperymentami Milgrama, stały się jednymi z najgłośniejszych w dziejach badań eksperymentalnych, przytaczanymi wielokrotnie w podręcznikach psychologii. Jak się zresztą okazało po wielu latach, co najmniej część z wniosków przedstawionych przez Milgrama w jego książce, była niestety efektem selekcji materiału zebranego w trakcie przeprowadzonych sesji eksperymentalnych i pomijania tego, co by z postawionymi tezami było niezgodne.

Czytaj więcej…

Czytaj dalej