Kwestionariusz Prousta (ang. Proust questionnaire)

Kwestionariusz Prousta to rodzaj zabawy towarzyskiej znanej wśród europejskich mieszczuchów i salonowców co najmniej od 2 poł. XIX wieku. Tytuł kwestionariusza pochodzi od nazwiska francuskiego pisarza Marcela Prousta (ur. 1871 – zm. 1922). Kwestionariusz składał się z kilkunastu pytań dotyczących osobowości osoby, która na nie odpowiadała, jej upodobań, zamiłowań itp. Pozornie błahy, stał się kwestionariusz Prousta jednym z pierwszych przykładów „testu” osobowości. Doczekał się również wielu adaptacji. Poniżej przedstawiona jest jedna ze współczesnych wersji kwestionariusza Prousta.

  1. Główna cecha mojego charakteru?
  2. Cechy, których szukam u mężczyzny?
  3. Cechy których szukam u kobiety?
  4. Co cenię najbardziej u przyjaciół?
  5. Moja główna wada?
  6. Moje ulubione zajęcie?
  7. Moje marzenie o szczęściu?
  8. Co wzbudza we mnie obsesyjny lęk?
  9. Co byłoby dla mnie największym nieszczęściem?
  10. Kim lub czym chciałabym być, gdybym nie był tym, kim jestem?
  11. Kiedy kłamię?
  12. Słowa, których nadużywam?
  13. Ulubieni bohaterowie literaccy?
  14. Ulubieni bohaterowie życia codziennego?
  15. Czego nie cierpię ponad wszystko?
  16. Dar natury, który chciałbym posiadać?
  17. Jak chciałbym umrzeć?
  18. Obecny stan mojego umysłu?
  19. Błędy które najczęściej wybaczam?

Na przekór potocznym wyobrażeniom Marcel Proust nie miał nic wspólnego z autorstwem pytań zamieszczonych zarówno w pierwotnej jak i późniejszych wersjach kwestionariusza. Faktyczną autorką pytań była Antoinette Faure, przyjaciółka Prousta od wczesnych lat dziecięcych. Proust, zanim jeszcze został uznanym pisarzem, miał odpowiadać dwukrotnie na zestaw pytań zadanych przez przyjaciółkę; raz jako zaledwie nastolatek i ponownie jako młodzieniec. Manuskrypt z odpowiedziami Prousta został odnaleziony w roku 1924, już po śmierci słynnego pisarza. I w ten sposób nazwisko Prousta zostało powiązane z pytaniami z kwestionariusza na zawsze. Nota bene ojcem wspomnianej Antoinette był Francois-Felix Faure (ur. 1841 – zm. 1899), prezydent Francji w latach 1895-1899.

Przez całe ubiegłe stulecie kwestionariusz Prousta doczekał się setek wersji i przeróbek. Bodaj najbardziej znaną adaptacją kwestionariusza Prousta jest „kwestionariusz Pivota”, ułożony przez znanego francuskiego dziennikarza kulturalnego Bernarda Pivota (ur. 1935) jeszcze w latach 70. XX wieku.

Pytania z tego kwestionariusza znane są z pewnością widzom amerykańskiego talk-show Inside the Actors Studionadawanego od 1994 roku przez stację Bravo i prowadzonego przez Jamesa Liptona. Do programu zapraszani są aktorzy i inni znani ludzie kina. Stałym punktem programu jest zadawanie gościom zestawu pytań z kwestionariusza Pivota:

  1. What is your favorite word?
  2. What is your least favorite word?
  3. What turns you on?
  4. What turns you off?
  5. What sound or noise do you love?
  6. What sound or noise do you hate?
  7. What is your favorite curse word?
  8. What profession other than your own would you like to attempt?
  9. What profession would you not like to do?
  10. If Heaven exists, what would you like to hear God say when you arrive at the Pearly Gates?

Amerykańska pop-kultura pokochała zresztą stylistykę tego typu pytań. Od roku 1993 kwestionariusz Prousta zagościł na łamach Vanity Fair jako stała rubryka każdego wydania magazynu.